niedziela, 31 stycznia 2016

1810 stays tutorial - kliny / gussets

Kolejna część tutorialu - tym razem skupimy się na klinach. Służyły one do stworzenia "miseczek" unoszących biust (zastosowane na górze), lub poszerzenia dolnej krawędzi gorsetu (na biodrach). Ich ilość zależy tylko od własnej woli - o ile na biuście musi znaleźć się co najmniej jeden, to na biodrach można je odpuścić, powiększając boczne krawędzie o określoną ilość centymetrów. Jednak w początkach XIX wieku bardzo je lubiono, dlatego warto ich użyć żeby nadać sznurówce bardziej historyczny wygląd.

Next part of regency stays tutorial - how to insert gussets this time. Gussets create cups for breasts (when inserted to the top) or add more room for hips (when sewn at the bottom). There's no need to add them on hips, but they are must when it comes to the bust area - regency ladies (or their tailors) loved them so much, that it is imposible to find stays that don't contain bust gussets.

Wszywanie klinu należy zacząć od wyznaczenia miejsca na niego. Tak więc rysujemy piękne krechy na niewidocznej części gorsetu, a potem krechy obszywamy dookoła najzwyklejszym ściegiem. Dzięki temu przy dalszym szyciu i prasowaniu warstwy nie będą nam się rozdzielać.

Firstly - draw a line, where you want to put your gussets, and sew around it, to prevent fraying. 


Po zszyciu, rozcinamy linie, starając się nie rozciąć przy tym szwu:

Cut carefully between the sewn lines:


A następnie zaprasowujemy szwy do wewnątrz, o tak:

And press the seams to the inside like that: 


Szykujemy nasze kliny - najlepiej jest je obszyć zygzakiem, wtedy warstwy materiału nie będą się przesuwać.

Now it's time to prepare gussets - zig-zag stich around them to prevent fraying and moving. 


Klin przykładamy do wewnętrznej strony rozcięcia i przypinamy szpilkami:

Put the gusset to the inside of cut-out and pin it.


Następnie szyjemy jak najbliżej krawędzi rozcięcia, zszywając wywinięte wcześniej brzegi z klinem. Użyłam do tego stopki z jakby małą prowadnicą, ale nie mam pojęcia jak się nazywa albo jakie jest jej oryginalne przeznaczenie :P

Next, sew gussets as close as possible to the pressed edge. I used foot with some kind of metal guide - I have no idea what it is called or what it is for originally :P


Po wszyciu wszystkich klinów całość wygląda tak:

After inserting all the gussets, stays should look like this:


Teraz należy zabezpieczyć zaokrąglenie u podstawy klinu. W tym miejscu materiału nie dało się do końca zaprasować, dlatego nie wygląda to estetycznie i może się popruć. Najlepiej za pomocą muliny lub zwykłej nici obszyć to miejsce tak, jak obszywa się dziurki na guziki. Powstanie mały półksiężyc, który ocali nasze "miseczki" przed zagładą :P

Now you only have to prevent the U-shaped edge from fraying. Do this by sewing this place like you sew around a buttonhole or if you want something fancy - floss it. 


To tyle, jeśli chodzi o wszywanie klinów. Kolejność szycia - kliny czy wszywanie sznurka, jest obojętna, jednak przemyślcie czy jedno działanie nie utrudni wam następnego, np. czy wszycie sznurka jako pierwsze nie ograniczy przestrzeni wokół klinów, i tym samym nie utrudni całej pracy. Powodzenia w szyciu!

There is no particular order to sew the stays. You can start with cording, or sewing the gussets, or mix both. But be careful, sometimes one action can exclude other, e.g. you won't be able to put the cord in proper place, because you sewed up one edge of fabric. Good luck!

6 komentarzy:

 1. Całkiem mi się podoba to, jak przedstawiłaś wszywanie klinów! Ja zwykle idę na łatwiznę i jednocześnie podwijam do środka tą większą część i na spód daję kliny, z wierzchu przeszywam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak kiedyś robiłam, ale po zaprasowaniu wychodzą mi o wiele równiejsze :D

   Usuń
 2. Nigdy nie umiałam ich porządnie wszyć, a jak już mi się udawało, i tak nie spełniały zadania :D Gorsety zdecydowanie mnie przerastają, choć fajnie i jasno wszystko wytłumaczyłaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, a ja właśnie gorsety lubię najbardziej <3 Cieszę się, że wszystko jest zrozumiałe :D

   Usuń
 3. Muszę kiedyś spróbować, po wyjaśnieniu wydaje się wykonalne.

  OdpowiedzUsuń